ماکروسافت، دستیار صوتی Cortana را کنار گذاشت


مایکروسافت تصمیم گرفته است دستیار مجازی کورتانا را حداقل از ویندوز حذف کند. این تصمیم پس از معرفی ویندوز کوپایلوت اعلام شده است. برنامه مستقل کورتانا که احتمالاً بسیاری از کاربران حتی نمی‌دانند روی کامپیوتر شخصی آن‌ها نصب شده است، از اواخر سال جاری(2023) دیگر پشتیبانی نخواهد شد.

بلاخره این دستیار صوتی که با دستور “هی کوتانا” hey cortana فعال می شد با سنگدلی تمام توسط ماکروسافت کنار گذاشته شد. این دستیار صوتی رقیب SIRI اپل و Bixby سامسوگ بود.

کاربران همچنان می‌توانند به قابلیت‌های هوش مصنوعی ویندوز ۱۱ دسترسی داشته باشند و از Windows Copilot استفاده کنند. علاوه‌براین، Microsoft 365 Copilot و همچنین دسترسی صوتی ویندوز هم وجود دارند که همگی امکان لذت بردن از ویژگی‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی را ارائه می‌دهند.

در گذشته، کورتانا به‌عنوان دستیار مجازی برای ویندوزفون ۸٫۱ معرفی شد و به رقیبی برای سیری اپل تبدیل شد. این ابزار سال ۲۰۱۵ با ویندوز ۱۰ دردسترس کاربران دسکتاپ قرار گرفت و پس‌ از آن به‌نظر می‌رسید مایکروسافت کورتانا را همه‌جا ارائه می‌دهد. این دستیار حتی به مجموعه‌ی آفیس نیز اضافه شد و برخی بلندگوهای هوشمند مثل Harman Kardon Invoke و ترموستات Johnson Controls Glas از دستیار هوشمند ردموندی‌ها استفاده کردند.

با این حال، مایکروسافت بلافاصله پس‌ از اینکه متوجه شد کورتانا توان رقابت با آمازون الکسا را ندارد، از این حوزه عقب‌نشینی کرد و این دستیار صوتی از ویندوز حذف و به برنامه‌ای مستقل تبدیل شد. کورتانا طی چند سال اخیر نیز فقط به‌عنوان یکی از برنامه‌های اضافه در ویندوز ۱۱ حضور داشت و هیچ خبری از قابلیت‌های جدید دردسترس نیست.

اکنون عصر بینگ جدید و Windows Copilot است و مایکروسافت تلاش می‌کند با استفاده از هوش مصنوعی در محصولات خود، تجربه‌ی کاربری 

اخبار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!