اینترنت ماهواره ای استارلینک در اکراین

جنگ روسیه و اکراین مسائل زیادی را به دنبال داشته است


طی جنگ روسیه و اکراین بسیاری از زیرساختهای اکراین نابود شد. از جمله ایستگاه های موبایل و اینترنت. از همین رو، وزیر تحول دیجیتال اکراین از ایلان ماسک (Elon Reeve Musk) مالک شرکت استارلینک در خواست کرد که کشورش در لیست کشورهای دریافت کننده سرویس اینترنت ماهواره ای این شرکت قرار بگیرد.

ایلان ماسک به سرعت قبول کرد و اعلام نمود که دیش ها و تجهیزات دریافت کننده اینترنت ماهواره ای برای کشور اکراین ارسال شود.

بعضی از خبر گزاری ها از ارسال شدن این تجهیزات خبر داده اند اما با توجه به جنگ اکراین این تجهیزات چگونه قرار است در اختیار مردم اکراین قرار بگیرد خودش جای بحث دارد ( هلی برد– ارسال زمینی و … )

قیبمت تجهیزات اینترنت استارلینک (StarLink):

تجهیزات دریافت سیگنال 500 دلار – هزینه اشتراک ماهانه 100 دلار

حال جای سوال است که ایلان ماسک از سود فروش این تجهیزات صرف نظر کرده یا قرار است این امکانات را با دولت های اروپایی و آمریکا حساب کند یا در حساب بدهکاری کشور اکراین قرار دهد. شاید هم از این تجهیزات برای تست شبکه خود یا جمع آوری اطلاعات استفاده می کند. باید منتظر ماند و دید که چه پیش می آید.

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

به نقل از EURONEWS: استارلینک پیش از این موفقیت‌های محدودی در کمک به حفظ ارتباط اینترنتی در بحران‌های بشردوستانه داشته است اما این اولین باری است که در یک درگیری در چنین مقیاسی به کار گرفته می‌شود. مدتی قبل‌تر و پس از فوران آتشفشان و وقوع سونامی در نزدیکی جزیره تونگا که کابل‌های زیر دریا را قطع کرد، استارلینک ۵۰ ترمینال ماهواره‌ای را برای این کشور کوچک به صورت رایگان ارسال کرد. اما مورد اوکراین مسئله به مراتب بزرگ‌تر است.

مشکلات فنی و امنیتی: 

تبدیل کاربران اینترنت ماهواره‌ای به هدفی برای نیروهای نظامی روسی؟

استفاده از اینترنت ماهوا‌ره‌ای کاملا امن و راحت نیست زیرا هنگام استفاده از شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای این استفاده کننده گان داده‌ای را برای ایستگاه فضایی (ماهواره) ارسال نمی‌کنند و فقط دریافت کننده سیگنال و یا امواج از ایستگاه فضایی هستند. به همین خاطر قابل ردیابی نیستند و فقط می توان با ایجاد امواج مخرب و پارازیت جلوی این ارتباط را گرفت.

اما در زمان استفاده از اینترنت ماهواره‌ای کاربر به محض اتصال قابل ردیابی است چرا که علاوه بر دریافت داده، خود نیز اقدام به ارسال داده می نماید (Send and Receive پکت های اطلاعاتی).

جان اسکات ریلتون (John Scott-Railton)،  محقق ارشد پروژه آزمایشگاه شهروندی دانشگاه تورنتو، در این خصوص می‌گوید: «اگر پوتین آسمان اوکراین را در اختیار داشته باشد، استفاده از اینترنت ماهواره‌ای کاربران را به اهدافی برای حملات هوایی تبدیل می‌کند.» تجهیزات نظامی مخابراتی ماهواره‌ای، که از روشی مشابه اینترنت ماهواره‌ای استفاده می‌کنند، از گذشته وجود داشته‌اند و روسیه تجربه‌ای ده‌ها ساله در ردیابی و ضربه زدن به افراد از طریق هدف قرار دادن ارتباطات ماهواره‌ای آن‌ها را دارد.

همچنین با توجه به تجربه جنگ الکترونیک و سایبری روسیه این کشور می تواند با با استفاده از توانایی و تجهیزات خود با استفاده از سرویس اینترنتی به سرورهای اکراین و یا آمریکا نفوذ کرده و ضربه سختی را به آنها وارد کند.

آموزشهای شرکت IIHT:

آموزشهای آنلاین و آفلاین Ethical Hacking  را به صورت بین المللی و با مدرسین اروپایی و هندی دریافت کنید. دورهای آموزشی شرکت IIHT به صورت سازمانی و شخصی ارائه می شود.

جهت مشاوره با شماره تلفن های 02122770913 و 09903344480 تماس حاصل نمایید.

اخبار

elon muskstarlinkاسپیس اکساستارلینکاوکراینایلان ماسکاینترنتاینترنت ماهواره ایپشتیانی شبکهپشتیبانی اینترنتپشتیبانی سرورجنگ اکراینروسیهزیرساخت اکراین

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!