صدای زیاد فن سرورهای HP

HPE

انواع سرورهای اچ پی


چرا فن سرور HP صدا می‌دهد؟

دلایل صدای فن سرور hp

صدای فن سرور می‌تواند به دلایل مختلفی، بیش از حد معمول باشد، اما به‌طور کلی، زیاد بودن صدای فن سرور hp به معنای عملکرد غیربهینه‌ی سرور است. در ادامه، اصلی‌ترین دلایل صدای فن سرور hp را ذکر می‌کنیم:

  • جریان نامناسب هوا

کار فن‌های سرور، گردش هوا جهت خنک کردن قطعات در حین کار است. البته که اگر جریان هوا در محل قرارگیری سرور با اختلال روبه‌رو باشد، فن‌های سرور نمی‌توانند به راحتی کار خود را انجام دهند. به همین دلیل، فن مجبور می‌شود با سرعت بالاتری کار کند. همچنین دمای اتاق سرور را هم باید در نظر گرفت. محیط‌های خنک، باعث عملکرد مطلوب‌تر فن‌ها برای خنک کردن قطعات می‌شوند.

  • استفاده از فریمور قدیمی

شرکت‌های سازنده، همواره با به‌روزرسانی فریمورها و پیکربندی‌های نرم‌افزاری، در پی افزایش اثرگذاری سخت‌افزارها و بهینه‌سازی عملکرد آنها هستند. این در مورد انرژی مصرفی سرور و خنک کردن قطعات سرور نیز صدق می‌کند. اگر فریمور سرور آپدیت نباشد، ممکن است دستگاه نتواند سرعت کار فن‌ها را به درستی تنظیم کند. با رجوع به وب‌سایت سازنده، می‌توانید آخرین فریمور سرور خود را دانلود و نصب کنید. خواندن مطلب “آپدیت فریمور سرور hp را چگونه انجام دهیم؟” در این زمینه بسیار مفید است و پیشنهاد می‌شود آن را مطالعه کنید.

  • تنظیمات نادرست فن سرور

تنظیمات فن سرور، به‌صورت پیش‌فرض روی بالاترین سرعت تنظیم شده است تا سرور حداکثر کارایی خود را ارائه دهد. اما اگر از خنک بودن محیط کار سرور اطمینان دارید، یا سرور پردازش‌های سنگین انجام نمی‌دهد، می‌توانید تنظیمات سرعت کار فن‌ها را با توجه به شرایط، تغییر دهید تا سرور عملکرد بهینه‌تری داشته باشد. برای سرورهای hp، تغییر سرعت کار فن‌ها از طریق منوی Bios انجام می‌گیرد. و در مورد سرورهای Dell، برای کم کردن سرعت کار فن سرور، باید به سراغ منوی iDRAC در پیکربندی این سرورها رجوع کرد.

  • بد کار کردن پاور سرور

گاهی بدکار کردن پاور سرور باعث بالا رفتن دمای سرور و در نتیجه بالا رفتن دور فن سرور می‌شود. در این زمینه پیشنهاد می‌شود مقاله “دلایل خرابی پاور سرور” را مطالعه کنید.

در صورتی که فن سرور شما، همیشه در حالت پرسرعت قرار دارد، حتی زمانی که دما پایین است و پردازش سنگینی انجام نمی‌گیرد، به احتمال زیاد، مشکلی در کار است. اغلب اوقات، با تنظیمات نرم‌افزاری، می‌توان از صدای فن سرور hp کم کرد. در ابتدا، با دنبال کردن مراحل اولیه‌ی عیب‌یابی، بررسی کنید که همه‌ی قطعات و رم‌ها، به درستی در جای خود قرار گرفته باشند. اگر به تازگی سرور خود را ارتقا داده‌اید، ممکن است قطعات جدید با پیکربندی سرور شما، سازگار نباشند. با بررسی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، می‌توان به کاهش صدای فن سرور پرداخت.

تنظیم سرعت فن سرور hp

همان‌طور که گفتیم، در سرورهای hp، از طریق منوی بایوس می‌توان سرعت فن سرور را تنظیم کرد. برای این کار، باید گزینه‌ی Advanced options را در صفحه‌ی بایوس انتخاب کنید. در صفحه‌ی بعدی گزینه‌ی Thermal configuration را تایید کنید تا لیست گزینه‌های تنظیمات فن سرور، باز شود. با انتخاب یکی از گزینه‌های Optimal cooling یا Increased cooling می‌توان به تنظیم فن پرداخت.

  • Optimal cooling: انتخاب این گزینه، سرعت کار فن را کاهش می‌دهد.
  • Increased cooling: این گزینه باعث افزایش سرعت کار فن می‌شود.

با توجه به شرایط و دمای سرور، می‌توانید از روش نرم‌افزاری بالا، تنظیم سرعت فن سرور hp را انجام دهید. دقت کنید که پس از انتخاب گزینه‌ی مورد نظر، برای ذخیره تغییرات و خروج از بایوس، کلید F10 را فشار دهید. بعد از ری‌استارت شدن سرور، تغییرات اعمال شده است.

در صورتی که از سرور Dell استفاده می‌کنید، برای انجام تنظیمات، باید وارد منوی iDRAC شوید. در اینجا، با انتخاب iDRAC settings و سپس گزینه‌ی Thermal، صفحه تنظیمات فن سرور دل، باز می‌شود. برای کاهش سرعت کار و سروصدای فن سرور، باید گزینه‌ی Low fan speed offset را در حالت انتخاب‌شده، قرار دهید.

در لینک زیر، نحوه کم کردن صدای سرور اچ پی را بخوانید:

نحوه کم کردن صدای سرور hp

در صورتی که با راهکار بالا مشکل برطرف نشد، می‌توانید از کارشناسان فالنیک کمک بگیرید.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Server

FAN ServerHPEHPE Fan ServerHPE serverHPSERVERسرور اچ پی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!