هوش مصنوعی در سطح انسانی تا چند سال آینده به جهان ارائه می شود.”

هوش مصنوعی

مدیرعامل دیپ‌مایند(DeepMind)، دمیس حسابیس، در یک گفتگوی تازه‌انتشار گفت که اولین سیستم‌های هوش مصنوعی با توانایی‌های هم‌تراز با مغز انسان در سال‌های آینده از راه خواهند رسید. حسابیس به‌عنوان رئیس آزمایشگاه هوش مصنوعی دیپ‌مایند گوگل، توضیحاتی درباره‌ی سرعت دستاوردها در توسعه‌ی هوش عمومی مصنوعی ارائه داد و از AGI به‌عنوان سیستم هوش مصنوعی پیشرفته با توانایی‌های شناختی در سطح انسانی یاد کرد.

به‌گفته‌ی حسابیس، پیشرفت‌های اخیر در هوش مصنوعی بسیار باورنکردنی بوده و هیچ دلیلی برای کاهش این روند نمی‌بیند. وی فکر می‌کند که حتی امکان دارد سرعت رشد این روند شتاب بگیرد. به‌نظر او، فقط چند سال تا دستیابی به هوش مصنوعی در سطح هوش انسانی فاصله داریم.

به گزارش NYPost، دکتر جفری هینتون، دانشمند مشهور کامپیوتر، به تازگی از شغلش در گوگل استعفا داده تا بتواند آزادانه‌تر دربارهٔ خطرات توسعهٔ بی‌بندوبار هوش مصنوعی صحبت کند. در اظهاراتی به‌صورت خوش‌بینانه، هینتون اعلام کرد که سیستم‌های پیشرفتهٔ هوش مصنوعی با سرعت ترسناکی در حال پیشرفت هستند و احتمال سوءاستفادهٔ برخی افراد سودجو از این فناوری برای مقاصد شوم وجود دارد.

هینتون به‌عنوان پدرخواندهٔ هوش مصنوعی، اعلام کرد که جلوگیری از سوءاستفاده از این فناوری بسیار دشوار است. او افزود که در حال حاضر به‌دلیل خطرات فناوری، از کار و زندگی‌اش پیشمان است. شرکت‌هایی همچون دیپ‌مایند گوگل و OpenAI به‌عنوان پیشرو در ایجاد سیستم‌های هوش مصنوعی عمومی و قوی، ازجمله شرکت‌هایی هستند که به ایجاد سیستم‌های هوش مصنوعی معماری AGI علاقهٔ زیادی دارند.

جان مک‌کارتی

در این راستا، سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، در یک پست وبلاگی به جوانب مثبت و منفی سیستم هوش مصنوعی در سطح انسانی پرداخت. آلتمن ازجمله مزایای این فناوری می‌تواند به ارتقای کیفیت زندگی انسان‌ها، بهبود اقتصاد جهانی و کمک به کشف دانش جدید اشاره کرد. اما همچنین هشدار داد که این فناوری خطر سوءاستفاده، اختلالات اجتماعی و … را به‌دنبال دارد. آلتمن بیان کرد که به‌دلیل جنبه‌های مثبت AGI، توقف توسعهٔ این فناوری برای همیشه برای جامعه خوب نیست و درعوض باید روش درست توسعهٔ و استفاده از آن را کشف کرد.

سوندار پیچای، مدیرعامل گوگل نیز در یک مصاحبهٔ تلویزیونی هشدار داد که جامعه باید خود را با پیشرفت‌های سریع هوش مصنوعی تطبیق دهد. او به‌عنوان مثال، در نمونهٔ هوش مصنوعی گوگل زبان بنگالی را به‌خود آموخته دیده شده است.

 

اخبارمصاحبه

AIگوگلهوش مصنوعی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!