شرکت مِرک برای تولید قرص ضد کرونا از سازمان غذا و داروی آمریکا درخواست مجوز کرد

قرص ضد ویروس کرونای تولید شرکت داروسازی مِرک
قرص ضد ویروس کرونای تولید شرکت داروسازی مِرک 

شرکت مِرک روز دوشنبه اعلام کرد که برای دریافت مجوز استفاده اضطراری قرص مولنوپیراویر، از سازمان غذا و داروی آمریکا اقدام کرده است.

مولنوپیراویر، قرص خوراکی تولیدی این شرکت برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ است که پیشتر و در تحقیقات بالینی نتایج امیدوار کننده‌ای به همراه داشته و میزان بستری و مرگ و میر را در میان کسانی که به ویروس کرونا آلوده شده بودند، به میزان چشمیگیری کاهش داده بود.

دریافت مجوز از سازمان و غذا و داروی ایالات متحده می‌تواند تغییری شگرفت در نحوه مدیریت بالینی بیماری کووید-۱۹ ایجاد کند، چرا که بیماران می‌توانند در منزل و بدون نیاز به بستری شدن و حضور در بیمارستان قرص شرکت مِرک را مصرف و احتمالا بر این بیماری مرگبار غلبه نمایند.

بر اساس داده‌های منتشر شده در اوایل ماه جاری میلادی، میزان مرگ و میر و بستری در میان بیمارانی که بعد از ابتلا به ویروس کرونا، قرص مولنوپیراویر را مصرف کرده‌بودند، به میزان ۵۰ درصد کاهش یافته است.

انتشار نتایج این تحقیقات سهام شرکت مِرک را به شدت تحت تاثیر قرار داد و کشمکش‌هایی میان کشورهایی چون کره‌جنوبی، مالزی و سنگاپور برای امضای قرارداد با این شرکت به همراه داشته است. شرکت داروسازی مِرک در ماه ژوئن قراردادی به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار با دولت ایالات متحده منعقد کرده که بر اساس آن موظف است پس از دریافت مجوز استفاده اضطراری یا تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا، ۱.۷ میلیون بسته ویژه درمان (مخصوص یک نفر) را تحویل دهد.

همچنین موافقت شده است که مجوز تولید این دارو به چندین تولیدکننده داروهای عمومی مستقر در هند اعطا شود تا روند تولید و توزیع جهانی قرص مولنوپیراویر سریع‌تر صورت پذیرد.

در حال حاضر داروی ضد ویروسی رمدیسیویر مورد تایید مراکز بهداشت و درمان قرار دارد که تزریق آن تنها به صورت وریدی و در مراکز درمانی صورت می‌پذیرد . به همین علت، موفقیت احتمالی قرص تولیدی شرکت مِرک می‌تواند پیشرفت قابل توجهی در مسیر مقابله و کنترل بیماری کووید-۱۹ ایجاد کند، چرا که فرد بیمار بدون نیاز به مراجعه به بیمارستان و انجام هزینه‌های بسیار، می‌تواند در منزل روند مقابله و درمان این بیماری را پی بگیرد.

اخبارمتفرقه

کوید19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *